Product Code: CHDR0180 Available stock: 10
Description
Biomel Belgian Chocolate Gut Health Shot combines rich Belgian chocolate with billions of live cultures to support gut health. Fortified with vitamins B6, D and calcium, it helps support digestion, immunity and energy. Made with 100% natural, plant-based ingredients, it's dairy-free, gluten-free, lactose-free and vegan - a delicious, convenient way to love your gut every day.
Pack Size: 6x125ml
Brand: Biomel
| THIS PRODUCT CONTAINS THE FOLLOWING ALLERGENS: | |
|---|---|
| Celery | No |
| Crustacea | No |
| Eggs | No |
| Fish | No |
| Gluten | No |
| Kiwi | No |
| Lupin | No |
| Milk | No |
| Molluscs | No |
| Mustard | No |
| Nuts | No |
| Peanuts | No |
| Sesame seeds | No |
| Soya | No |
| Sulphur dioxide/Sulphites (>10mg) | No |
| Tree nuts | No |
| TYPICAL VALUES | PER 100g/ml |
|---|---|
| Energy kj | 215.00 kj |
| Energy kcal | 51.00 kcal |
| Carbohydrate | 5.10 g |
| Carbohydrate Of Which Sugars | 4.90 g |
| Fat | 2.60 g |
| Fibre | 2.00 g |
| Protein | 0.60 g |
| Salt | 0.10 g |
| Vegetarian | No |
| Vegan | No |
| Halal | No |
| Kosher | No |
| Organic | No |
| Fairtrade | No |