Product Code: SC0250 Available stock: 20
Description
Bursting with rich, velvety Belgian chocolate flavour, this deliciously soft gut health bar is packed with prebiotic fibre to nourish your microbiome. Fortified with essential vitamins and minerals, it's a feel-good snack that supports your gut while tasting seriously indulgent. Plant-based and gluten-free.
Pack Size: 12x45g
Brand: Biomel
| THIS PRODUCT CONTAINS THE FOLLOWING ALLERGENS: | |
|---|---|
| Celery | No |
| Crustacea | No |
| Eggs | No |
| Fish | No |
| Gluten | No |
| Kiwi | No |
| Lupin | No |
| Milk | No |
| Molluscs | No |
| Mustard | No |
| Nuts | Yes |
| Peanuts | May Contain |
| Sesame seeds | May Contain |
| Soya | May Contain |
| Sulphur dioxide/Sulphites (>10mg) | No |
| Tree nuts | May Contain |
| TYPICAL VALUES | PER 100g/ml |
|---|---|
| Energy kj | 1428.00 kj |
| Energy kcal | 341.00 kcal |
| Carbohydrate | 49.00 g |
| Carbohydrate Of Which Sugars | 14.00 g |
| Fat | 8.30 g |
| Fibre | 29.00 g |
| Protein | 6.10 g |
| Salt | 0.20 g |
| Vegetarian | No |
| Vegan | No |
| Halal | No |
| Kosher | No |
| Organic | No |
| Fairtrade | No |